Vysoké Hory Nitra


Deprecated: Function split() is deprecated in /www/n/i/u8537/public_html/_sub/vysokehory/modules/mod_jaslideshow2/mod_jaslideshow2.php on line 17

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /www/n/i/u8537/public_html/_sub/vysokehory/modules/mod_jaslideshow2/helper.php on line 161

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /www/n/i/u8537/public_html/_sub/vysokehory/modules/mod_jaslideshow2/helper.php on line 161

Program festivalu

Tento rok na našom festivale uvidíte filmy a prezentácie týchto autorov:

 

Piotr Pustelnik z Lodže (Poľsko)

Môj horolezecký život - cesta ku všetkým 14 osemtisícovkám

(fotoprezentácia)

Je to príbeh o tom, ako sa stalo to, že som objavil horolezectvo ako najväčšiu vášeň a životnú cestu zároveň. Je to príbeh o mladom chlapcovi, ktorý odkráčal z Tatier až do Himalájí splniť si všetky svoje sny a túžby. Je to príbeh o jeho lezeckých partneroch, o priateľstve, oddanosti a dôvere. A nakoniec je to príbeh o tom, čo nasleduje potom, keď už skompletizoval veľký projekt a kam beží teraz.

Piotr Pustelnik je horolezec, ktorý ako tretí Poliak na svete zdolal všetky osemtisícové vrchy Himalájí a Karakoramu, čím zavŕšil Korunu Himalájí a taktiež vystúpil na všetky najvyššie vrcholy svetadielov, čím uzavrel aj Korunu Zeme. Piotr zavíta na náš festival osobne a všetci sa na túto hviezdu svetového formátu už teraz veľmi tešíme.

 

Pavol Barabáš z Bratislavy

Suri

(film)

Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame ich spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad ich budúcim osudom a zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.

"Môj otec, jeho otec, aj jeho dedo sa tu narodili a sú tu pochovaní. Z tejto zeme neodídem. Ak nás budú nútiť, bude vojna. Ostanem v tejto dedine. Buď živý na zemi alebo mŕtvy pod ňou. Ale neodídem." náčelník kmeňa Suri.

www.k2studio.sk

 

Tomáš Hulík z Bratislavy

Divoké Slovensko

(film)

Pod hladinou mora oblakov, rieky času aj každodennosti, každý deň znova a znova sa zobúdzajú a rodia nové príbehy ľudí, zvierat, rastlín, aj neživej, no života plnej krajiny. Aj ten najmenší a najskromnejší z týchto príbehov a jeho nositeľov si pýtajú svoje miesto na slnku - a právom.

Príroda Slovenska je pestrou zmesou rôznorodých zvierat a rastlín, údolí riek a horských lesov, nížin a hôr. Nikde inde v strednej Európe neexistuje toľko pralesových reliktov a veľkých dravcov ako tu v slovenských Karpatoch.

V týchto vzácnych lesoch môžeme zažiť, ako to kedysi aj inde v Európe vyzeralo... Vydajme sa na cestu plnú objavov a nahliadnime do tajov krajiny, o ktorej sme všetci presvedčení, že ju dôverne poznáme.

www.tomashulik.com

 

Rasťo Hatiar z Liptovského Mikuláša

Nízkotatranská stíhačka

(film)

Najťažší  ultra-trailový závod na Slovensku. 100 km beh hrebeňom Nízkych Tatier od Telgártu po Donovaly. Obmedzený počet pretekárov. Vypredané štartovné do 15 minút. To je "Nízkotatranská stíhačka". Najťažší závod na Slovensku, pri ktorom si každý siahne na úplné dno svojich síl. Napriek tomu tento 24-hodinový pretek dokončia len niektorí.

www.ceper.sk

 

Miro Dušek z Bratislavy

Canyoning experience

(prezentácia s videami)

Miro, dobrodruh a profesionálny vodca kaňoningu, ktorý sa aktívne venuje raftingu, kayakingu, skialpinizmu a horolezectvu, má za sebou prechody viac ako stovky kaňonov po celom svete. V r. 2010 sa mu podarilo splniť si sen o prechode jedného z najťažších kaňonov sveta Trou de Fer na ostrove Reunion, ktorého prechod zaznamenal na filmovom plátne známy slovenský dokumentarista Pavol Barabáš. Okrem toho sa zúčastnil aj viacerých expedícií do Afriky.
Na festivale v prezentácii Canyoning experience predstaví a priblíži tento druh športu, jeho extrémne formy a pokusy o prechod 10 najkrajších kaňonov sveta. Je to o dobrodružstvách, o odvahe a odhodlaní 5 kamarátov.

www.canraft.sk


Jozef Zábojník zo Žiliny

Od mysu po mys po GR 11

(fotoprezentácia)

S priateľom Jano Doležalom za 33 dní absolvovali cestu naprieč Pyrenejami po území Španielska. Cesta má označenie GR 11 a spája Atlantický oceán so Stredozemným morom. Patrí k najťažším v Európe. Je dlhá 820 km s prevýšením 46 000 metrov.

 

 

 

Matúš Lašan z Košíc

Somewhere in Slovakia

(časozberné videá)

Séria Somewhere in Slovakia je zameraná na zobrazenie známych aj menej známych miest Slovenska za jedinečných podmienok v ktorých ich bežný návštevník nenavštevuje. Zábery vznikali v priebehu troch rokov cestovania po Slovensku, turistiky a prespávania na horách. Na festivale ich môžete vidieť prvýkrát spolu na veľkom plátne, čo bude nepochybne jedinečný zážitok.

 

Peter Csonka

Divoké rieky Nórska

(film)

Profesionálni freestyle kajakári sa na Slovensku dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Aj keď ich nie je veľa, sú v tomto športe uznávaní a dosahujú skvelé úspechy na svetových súťažiach. Medzi nich patrí aj dvojica na vode i v živote – Nina Halašová a Peter Csonka.

Nórsko patrí k najkrajším oblastiam pre extrémne kajakovanie. Po úspešných majstrovstvách sveta sme sa s Ninou, ktorá sa samozrejme ako druhý kameraman podieľala na vzniku filmu, rozhodli pre oddych v krásnom Nórsku. Stretli sme sa s ďalšími slovenskými kajakármi – Paľom a Tomášom Andrassyovcami, Petrom Scherfelom a Matejom Fabiánkom a snažili sa čo najlepšie zdokumentovať naše pôsobenie.

 

Ivan Breský z Nitry

Lago di Garda

(video)

Dokument približuje možnosti cyklistiky v oblasti jazera Lago di Garda, ktoré je súčasťou talianskych Dolomitov. Snaží sa poskytnúť obraz okolitej prírody a charakter cyklotúr, predovšetkým pre vyznávačov MTB.

 

 

 

 

Svetozár Krno z Bratislavy

Nepál 2015

(fotoprezentácia)

Na konci apríla 2015 stredný Nepál postihlo veľké zemetrasenie, ktoré zničilo tisíce ľudských osudov, domov, ciest, chodníkov, mostov a historické pamiatky. Život v tejto himalájskej krajine sa však nezastavil. Autor sa stretol v nižších polohách, kam vyjde džíp s nadšenými dobrovoľníkmi, ktorí za vlastné a počas svojej dovolenky prileteli z Európy fyzicky pomáhať, ale aj so snobmi, ktorí si pomoc predstavujú ináč. Rozdávajú deťom žuvačky a potom ich filmujú. Zavítal do vyššie položených oblastí, do ktorých západní turisti po nešťastí zatiaľ nevkročili, a o ktoré mainstreamové médiá tradične nemajú záujem. Pokúsil sa o dve hrebeňovky a to k jazerám Bhairav kunda a Panč pokhari. V prvom prípade ho zastavili zničené komunikácie, v druhom sa mu darilo.

 

Stanislav Kováč z Nitry

Hory, batoh, kamera II.

(film)

S. Kováč, kameraman a dokumentarista voľnej prírody, nám v druhej časti filmu ukazuje, že v našich horách okrem horolezeckých a turistických trás je aj mnoho vzácnych foriem života, ktoré mnohí svojou nevšímavosťou ohrozujú. preto dennodenne do nich okrem nás športovcov a turistov vyrážajú aj ochranári. Ich cieľom však nie je dobýjanie vysokých vrcholov a lámanie rekordov, ale monitoring a ochrana našej fauny a flóry.

Vo filme uvidíme pátranie po vzácnom živočíchovi na netradičných miestach, za ďalšími budeme zlaňovať do strmých skalných stien Vtáčnika, pred jedným utekať vo Veľkej Fatre a ďalšieho zase zachraňovať v Tribeči.

 

Erich Domček z Nitry

Mototour Mexico

(film)

Z Mexico City až na Yucatán. Cez starobylé mestá Teotihuacán, Monte Albán a Palenque. Očarujúca príroda a kultúra v Oaxace a Chiapase. Cenotes na Yucatáne. ... a veľa iného na viac ako 2 000 kilometrovej ceste na motocykloch cez 6 mexických štátov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Nájdete nás na facebooku

Vysoké hory Nitra na facebooku

Zvučka festivalu

Videoupútavka Vysoké hory 2012

Organizátor festivalu

Nihos

Hlavní sponzori festivalu

Dynamik
Northfinder

Sponzori

 

 

 

 

 

COL-SERVIS colná deklarácia

 

 

 

You are here: